چاپ فلزات 

چاپ فلزات به طور سنتی فرآیند استفاده از اسید قوی برای برش در قسمتهای محافظت نشده سطح فلز برای ایجاد طرح در گل قلم (برش خورده) در فلز است. در ساخت مدرن ، مواد شیمیایی دیگری ممکن است روی انواع دیگر مواد استفاده شود. به عنوان یک روش برای چاپ ، همراه با حکاکی ، مهمترین تکنیک برای چاپهای قدیمی است و امروزه همچنان مورد استفاده گسترده قرار می گیرد. در تعدادی از انواع مدرن مانند اچ میکرو ساخت و فرز و فتوشیمیایی ، این یک روش مهم در بسیاری از فن آوری های مدرن است که برای طراحی به صورت پلاک بکار می رود.

چاپ فلزات در ایران

چاپ فلزات تهران

آثار هنری فلزی از زمان های بسیار قدیم بیانگر زیبایی و هنری بوده است. چاپ روی فلزات ، که به آنها چاپ های متالیک نیز می گویند ، قطعات هنری مدرن و با کیفیت بالا هستند که از یک صفحه فلزی براق (معمولاً آلومینیومی) ساخته شده اند و با هر تصویری که انتخاب می کنید ، لایه لایه نشان داده می شوند. این قطعات هنری خیره کننده و درخشان را می توانید در هر مکان یا بر روی هر چیزی استفاده کنید. چاپ های فلزی مانند عکس ها زنده می مانند ، البته این ابتدایی ترین نوع کاربرد برای چاپ فلزات تهران بوده و در ادامه این نوع چاپ به عنوان چاپی تبلیغی مورد استفاده قرار گرفته است.

در چاپ فلزات از طراحی بدون قاب استفاده می شود و به تصاویر و اعداد و نوشته های حکاکی شده بر روی پلاک ها ظاهری مدرن و تمیز می بخشد. شما مجبور نیستید با کادربندی یا مات کردن قطعه کنار بیایید: هنر چاپ فلزات به دلیل مواد با دوام و مقاوم ، طول عمر بسیار زیادی دارد. به نظر می رسد حتی بعد از 20 سال کاملا این نوع چاپ جدید به نظر برسد.

چاپ  فلزات علاوه بر ماندگاری ، در برابر خراش ، ضد آب هستند. درست است: بدون نگرانی از خراب شدن، به طور مثال تصاویری که به صورت چاپ بر روی فلز انجام شده است را می توانید در هر مکان دلخواه نصب کنید. می توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که این پلاک کاملا بدون نقص و سالم باقی می مانند.

مراحل چاپ فلزات

این نوع چاپ که به شکل معمول بر روی تین پلیت انجام خواهد شد معمولا از مراحلی را شامل می شود که در طی این مراحل چاپ بر روی فلز انجام خواهد گرفت، ابتدا باید لاک زنی انجام شود این عمل لاک زنی به این دلیل انجام می گیرد که چاپ از نظر شفافیت بسیار شفاف و هم چنین دارای کیفیت مناسبی از چاپ باشد بنابراین روی فلز مسطح یک لایه لاک زنی سفید رنگ انجام می گیرد، این نوع لاک زنی برای اینکه سطح فلز بسیار مقاوم باشد انجام شده و  به همین دلیل است که چاپ فلزات سال های زیادی بدون برداشت هیچ گونه خشی مقاوم باقی خواهد ماند.

در مرحله اول با سطحی براق و درخشان روبرو شده و سپس به مرحله دوم رفته یعنی چاپ بر روی فلز که دقیقت ترین مرحله مورد نظر هر چاپگر در چاپ فلزات است، در این قسمت طرح باید کشیده شود، هم چنین عملیات ورنی زنی نیز در این بخش انجام شده برای اینکه سطح کار براق یا مات شود، بنابراین عملیات ورنی زنی دارای دو عملکرد است که این دو عملکرد نیز باعث مقاومت سطح فلز می شود. مرحله آخر پخت است که در کوره های طویلی این نوع پخت انجام می شود.

چاپ روی فلزات چقدر هزینه دارد

پلاک سازی در مقابل اکریلیک؟

چاپ های اکریلیک گزینه خیره کننده دیگری هستند ، چاپ اکریلیک و چاپ فلزات دارای ویژگی های بسیاری هستند ، از جمله مقاومت در برابر گرد و غبار و خاک ، دوام و ماندگاری بالا و توانایی شکوفایی در شرایط مختلف نور.

با این حال ، در حالی که هر دو چاپ اکریلیک و فلز بسیار ماندگار هستند ، فلز از لحاظ دیگر نیز بهتر به نظر می رسد ، چاپ فلزات را اگر مشاهده کنید در برابر بخار ، باران یا خراش بهتر از اکریلیک عمل می کند. و برخلاف اکریلیک ، که نور را در زیر شیشه ثبت می کند به هر موردی که از چاپ فلزات برای ان استفاده شده است جلوه ای “براق” می بخشد ، چاپهای فلزی بیشتر دو بعدی هستند و بیشتر از اینکه نور را مجسم کنند ، منعکس می شوند.

نوعی دیگر از اچینگ فلزی:

اچینگ فلزی یا همان چاپ فلزات ، همچنین چاپ شناخته شده و شیمیایی است ، یک فرایند ماشینکاری فلزی است که از شیمی برای تولید اجزای فلزی پیچیده و بسیار دقیق استفاده می کند. چاپ فلزات به طور کلی توسط یک فرآیند شیمیایی انجام می شود که در آن خطوط با یک اسید بر روی فلز بریده می شوند.

در یک عملیات اساسی چاپ فلزات ، سطح مورد چاپ با یک پوشش ویژه مقاوم در برابر اسید پوشانده می شود ، قسمت های انتخاب شده پوشش توسط دست یا مکانیک خراشیده می شوند ، و سپس مواد در یک حمام اسید قرار می گیرد. این اسید قسمتهای در معرض فلز را فرسایش می دهد و الگویی مشابه و خراشیده شده در پوشش باقی می گذارد و سپس قطعه کار برداشته و تمیز می شود. به محلولهایی که برای انجام اچ شیمیایی استفاده می شود ، معرف گفته می شود.

کاربرد چاپ فلزات:

چاپ بر روی فلز بر روی آلومینیوم و استیل انجام می شود، کاربرد چاپ فلزات بیشتر برای ساخت پلاک استیل، حکاکی بر روی انواع فلزات تبلیغی، پلاک های فلزی بر روی آبگرمکن ها، پلاک هایی که روی یخچال و هر گونه مواردی که تولیدی بوده و نیاز به پلاک دارند به طور مثال پلاک های کد پستی … ساخته می شوند.

به دلیل استحکام زیاد این نوع چاپ دارای کاربرد زیادی در موارد صنعتی و غیر صنعتی دارد و هم چنین مقاومت بالای چاپ بر روی فلزات و تمیز کار شدن و حکاکی روی فلز نیز از مواردی است که تولید کننده را شاخص خواهد کرد بنابراین این نوع چاپ ها یک نوع از چاپ هایی است تبلیغی و دارای مصارف فراوان که باید با دقت و به درستی بر روی ان حکاکی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس بگیرید